Sağlık

Kobalt Zehirlenmesi

kobalt-zehirlenmesi

KOBALT ZEHİRLENMESİ

Kobalt: kimyasal bakımdan nikel ve demire benzeyen metal bir elementtir.

Havada toz halinde bulunan kobaltın solunması ve kobalt tuzlarına deri teması neticesinde kobalt zehirlenmesi gerçekleşir. Toz halinde alınan kobalt, akciğerlerde çözünerek kana ve idrara karışır. Uzun süre kobalt tozuna maruz kalındığında, alerjik tepkilere ve kronik bronşite neden olur.

Kobalt Zehirlenmesi Belirtileri

Aşırı kobalt alımı nedeniyle oluşan toksik etkiler eritropoetik ajanlar kullanan böbrek hastalarında ve kobalt eklenen yoğun bira içicilerinde gözlenmiştir. Toksik etkiler tiroid bezi hiperplazisi, miksödem, kardiyomiyopati (özellikle alkolizmde), polisitema ve sinir hasarından oluşmaktadır.

Henüz kesin bulgular olmamasına rağmen, kobalt bileşikleri kanser riski teşkil etmektedir. Kobalt içeren implant takılan bölgelerde tümör oluşumuna da rastlanmıştır. Ayrıca kobalt-60 izotopu kanser tedavisinde kullanılır.

Günlük besin ihtiyacımızda çok küçük bir yer teşkil eden kobalt, kırmızı kan hücrelerini üretiminin ve sinir düzenlenmesinde kullanılan B12 vitaminin bileşenidir. Kobalt vücutta yapı taşı olarak bulunur ve anemiyi engeller, ayrıca B12 vitaminin yorgunluk, sindirim kolaylığı ve kas problemlerinin giderilmesine faydası vardır.

Diğer AĞIR METAL ZEHİRLENMELERİ için tıklayın >

Almanya’da ciddi kalp yetmezliğinin yanı sıra, ateş, körlük, sağırlık, genişlemiş lenf bezleri gibi çok sayıda kafa karıştırıcı belirtinin bir arada görüldüğü 55 yaşındaki hasta, Dr. Jürgen Schaefer tarafından kurtarıldı.

Frankfurt’un kuzeyindeki Marburg’da bulunan Tanı Konulamayan Hastalıklar Merkezi’nden Dr. Jürgen Schaefer, Mayıs 2012’de kalp yetmezliği sorunu olan hastayı gördükten 5 dakika sonra neyin yanlış olduğunu anladı.

Hastanın, kırılan seramik kalça protezinin değiştirilmesi için geçirdiği ameliyatın ardından sorunlarının ortaya çıktığını söylemesi üzerine derhal kanındaki kobalt seviyelerini ölçen Schaefer ve ekibi, daha önce doktorların kalp nakli geçirmesi gerektiğini söylediği hastaya kobalt zehirlenmesi tanısını kolaylıkla koydu.

Seramik kalça protezindeki bazı fark edilmesi güç parçaların vücutta kalması ve yeni metal proteze sürtünerek aşındırması sonucunda protezden sızan kobalt ve kromun hastanın kanına geçtiğini anlatan Schaefer, sorun fark edilerek kalça protezi değiştirilen hastanın kalbinin daha iyi durumda olduğunu ve diğer belirtilerde de iyileşme sağlandığını belirtti.

Yaşadıkları deneyimi arkadaşlarıyla birlikte, İngiliz tıp dergisi Lancet’in internet sitesinde yayımlayan Schaeffer, doktorların kalça protezi ameliyatı geçiren hastalarda kobalt zehirlenmesi görülebileceği konusunda bilinçli olmaları gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Akademik Makaleler

wlogo

BLOG SİTE

GENEL

FACEBOOK SAYFA